3.5.2018 / Gösterim Sayısı : 195

Fındık Kurdu Mücadele Zamanı Yaklaşmaktadır...

Fındık üreticilerimize duyurulur!

 

Fındık bahçelerinde  zarar yapan 'Fındık Kurdu' zararlısına karşı mücadele zamanı yaklaşmaktadır. Çiftçilerimiz bahçelerini sık sık kontrol ederek, fındıkların % 50'si mercimek büyüklüğüne geldiğinde ilaçlı mücadeleye başlanmalıdır.

Giresun ilimizde ilaçlı mücadeleye bu sene;  sahil kolda 5 mayıs, orta kolda 9 mayıs, yüksek kolda ise 13 mayıs'ta başlanmalı ve mücadele en geç 10 gün içerisinde bitirilmelidir.

İlaçlamada dekara (40-50 ocağa) verilen doz motorlu sırt atomizörüyle 14-17 litre, motorlu pülverizatörlerle 30 litre su ile karıştırılarak atılmalıdır. İlaçlamanın fındık ocaklarının altından yukarıya doğru yapılmasına dikkat edilmelidir. Yapılan ilaçlama ile yaprak bitleri de kontrol altına alınmaktadır.

İlaçlama başlamadan önce arıcılar arılarını ilaçlama sahaları dışına çıkarmaları gerekmektedir. İnsan ve hayvan sağlığı bakımından ilaçlama bitiminden 21 gün sonrasına kadar ilaçlama yapılan bahçelerde hayvan otlatılmamalı ve meyve yenmemelidir.

Mücadelede tavsiye edilmeyen bitki koruma ürünü  kullanılmaması, yaprak gübreleri hariç herhangi bir kimyasal maddenin bitki koruma ürünüyle karıştırılmadan önce etiket bilgilerindeki durumu değerlendirilerek ona göre uygulama yapılmadır.

Kullanılacak bitki koruma ürünleri İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğümüz tarafından yetkilendirilmiş olan  satış bayisinden alınarak,  bitki koruma ürünleri uygulama belgesi sahibi kişiler tarafından uygulanmalıdır.

Üreticilerimiz konu hakkında daha geniş bilgi almak için  İl/İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüklerimize müracaat edebilirler.

 

Giresun İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü

 

                                  

 


''