T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

Denizlerde Su Ürünleri Genel Av Yasakları 15 Nisan' da Başlıyor

Yayın Tarihi : 14.4.2022


Su Ürünleri kaynaklarımızdan ekonomik olarak yararlanmak, üretimi artırmak ve stoklarımızı korumak için, 1380 Sayılı Su Ürünleri Kanununa göre çıkarılan 5/1 Numaralı Ticari Amaçlı Su Ürünleri Avcılığını Düzenleyen Tebliğ çerçevesinde denizlerimizde genel av yasaklarının 15 Nisan 2022 tarihinde başlaması nedeniyle;

15 Nisan - 31 Ağustos 2022 tarihleri arasında Gırgır Ağları ile su ürünleri avcılığı yasaktır.

15 Nisan - 31 Ağustos 2022 tarihleri arasında Algarna ile Deniz Salyangozu avcılığı yasaktır.

15 Nisan - 15 Haziran 2022 tarihleri arasında her türlü istihsal vasıtası ile Kalkan avcılığı yasaktır. (Kalkan balığı satışı yapan balıkçılarımızın eğer varsa ve yasal sürede tüketilemeyecekse stoklarında bulunan Kalkan Balığı için yasak başlamadan önce İl/İlçe Tarım ve Orman Müdürlüklerine başvuruda bulunarak stok tespit tutanağı düzenletmeleri gerekmektedir.) Serbest dönemde uzatma ağı ile kalkan avcılığı yapacak balıkçı gemileri için, gemi ruhsat tezkeresinin verildiği İl Müdürlüğünden ''kalkan avcılığı izin belgesi'' alınması zorunludur.

1 Nisan- 31 Ağustos 2022 tarihleri arasında Palamut ve Torik avcılığı yasaktır. Ancak 15-31 Ağustos tarihleri arasında çapari ile palamut avcılığı serbesttir.

Ordu İli, Ünye İlçesi, Taşkana Burnu'ndan Gürcistan sınırına kadar olan karasularımızda her türlü trol ile su ürünleri avcılığı dönem boyunca yasaktır.          

Endüstriyel avcılık yapan balıkçı gemileri için yeni balıkçılık av sezonu açılışı Akdeniz hariç tüm denizlerimizde 1 Eylül 2022 tarihinde, Akdeniz'de ise 15 Eylül 2022'de başlayacaktır. Kıyı balıkçılığı yapan küçük ölçekli balıkçılarımız bu yasaktan muaf olup, yılın 12 ayı avcılık yapmaya devam edebilecektir.

Yasak sezonda, gerek küçük ölçekli balıkçılardan gelen balıklarla, gerekse yetiştiriciliği yapılan çiftlik balıkları ile yaz sezonu boyunca halkımızın balık ihtiyacını rahatlıkla karşılayacak imkan bulunmaktadır.

Balıkçılarımız avlanma usul ve esaslarına uymaları önem taşımakta olup daha detaylı bilgi almak için  İl ve  İlçe Tarım ve Orman Müdürlüklerimize başvurabilir veya giresun.tarimorman.gov.tr adresinden internet sitemizi ziyaret edebilirler.

 

Giresun İl Tarım ve Orman Müdürlüğü