T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

Kılıçkaya Baraj Gölünde Balıklandırma Çalışması Yapıldı

Yayın Tarihi : 16.8.2022

"Baraj gölü 500 bin sazan yavrusu ile şenlendi"

Tarım ve Orman Bakanlığımızın su ürünleri kaynaklarının sürdürülebilir kullanılması ve kaynakların gelecek nesillere aktarılması için hayata geçirilen "Su Kaynaklarının Balıklandırılması Projesi" kapsamında,  Şebinkarahisar  ilçemizdeki Kılıçkaya Baraj Gölüne 500 bin adet sazan yavrusu bırakılmıştır.

Giresun ili  2022 yılı balıklandırma programı çerçevesinde Amasya İl Tarım ve Orman Müdürlüğüne bağlı  Yedikır Su Ürünleri Üretim ve Araştırma İstasyonu  tarafından üretilerek, tahsis edilen  yavru  balıklar; İl Tarım ve Orman Müdürlüğümüzde görevli  su ürünleri mühendisleri tarafından Kılıçkaya Baraj Gölüne bırakılmıştır. Doğal bir tür olan sazan balıkları, iç bölgelerimizde sıkça tüketilmesi ve adaptasyonda başarılı olması sebebiyle tercih edilmektedir.

Proje dâhilinde yürütülen çalışmayla, göletlerimizde balık popülasyonlarının desteklenmesi ve sportif amaçlı balık avcılığının geliştirilmesi suretiyle kırsal turizme de katkı sağlanması hedeflenmektedir. İlimizde daha önceki yıllarda da balıklandırma çalışmaları yapılmış olup ekosistemin canlılığını sürdürmekte olduğu ve  yöre halkı tarafından da ilgi ve memnuniyetle karşılandığı görülmüştür.

 

Giresun İl Tarım ve Orman Müdürlüğü