30.10.2018 / Gösterim Sayısı : 122

Sonbahar Dönemi Aşılama Kampanyaları Devam Ediyor


Bölgesel Risklerin Azaltılmasına Dayalı Şap Hastalığının Kontrol ve Eradikasyonu Programı çerçevesinde yürütülen Sonbahar Dönemi Şap Aşılama Kampanyası ile '2018 Buzağı Kayıplarının Önlenmesi Yılı' kapsamında yürütülen E. Coli aşılama çalışmalarına Giresun ilimiz genelinde tüm hızıyla devam edilmektedir.

Şap Aşılama Kampanyası ile 2 aylık yaştan büyük tüm sığır cinsi hayvanlar şap hastalığına karşı aşılanmakta olup, kampanya 19 Kasımda sona erecektir. Kampanyaya eş zamanlı olarak buzağı ishallerine bağlı buzağı ölümlerini önlemeye yönelik gebe ineklere de E. Coli aşısı uygulanmaktadır. Bu aşılarla birlikte brusella hastalığına karşı konjunktival aşı ile 3-8 aylık yaştaki dişi sığır cinsi hayvanların aşılanmasına devam edilmektedir. Ayrıca kedi ve köpeklere kuduz aşılaması yapılarak sağlık karnesi düzenlenmektedir.

İl/İlçe Tarım ve Orman Müdürlüklerimize bağlı  mobil veteriner ekipleri tarafından tüm köy ve mahallelerde  yürütülen aşılama çalışmalarının yanı sıra  0-3 aylık yaştaki tüm sığır cinsi hayvanların küpelenerek kayıt altına alınması çalışmaları ile işletmelerin güncelleme işlemlerine de devam edilmektedir.

Yetiştiricilerimizin sığır cinsi hayvanlarını belirtilen yaş aralığında küpeleterek kayıt altına aldırmaları ve şap ile brusella aşılarını yaptırmaları sağlıklarının korunması ve buzağı/malak desteklemesinden yararlanabilmeleri için zorunludur. Aynı zamanda hayvanlarını süresi içerisinde kayıt altına aldırmayan ve programlı aşılarını yaptırmayan yetiştiricilere 5996 sayılı kanun gereği cezai işlem uygulanacaktır.

Yetiştiricilerimize ilanen duyurulur. 30.10.2018

 

Giresun İl Tarım ve Orman Müdürlüğü

 


''